50.000-100.000 danskerne lider af rastløse ben eller uro i benene. De fleste får sygdommen i 50-60 års alderen, men den rammer også børn og nyrepatienter. Cirka 15 % af alle gravide kvinder får sygdommen i den sidste del af graviditeten. Rastløse ben skyldes hos nogle mangel på jern eller signalstoffet dopamin (som også kan føre til Parkinsons). Sygdommen forstyrrer søvnen, fordi uroen i benene gør det svært at falde i søvn. Nogle patienter kan kun stille ubehaget ved at gå rundt.
Benene »sover«, snurrer, føles tunge og hævede, klør eller rammes af kramper – alt sammen vigtige alarmsignaler, for det betyder, at venerne er overbelastede, og at blodet ikke pumpes tilbage til hjertet på den rigtige måde. Det er begyndelsen til opståen af åreknuder.
Åreknuder kan forebygges
I dag ved man, at der i bestemte lægeplanter findes stoffer, der kan fremme blodets kredsløb i benene, modvirke betændelse og styrke venerne, således at de bevares sunde og elastiske. Produktet Easy Legs fra Natur-Drogeriet A/S indeholder en speciel blanding af naturlige droger, som virker direkte på kredsløb og vener og dermed forhindrer, at blodet står stille i benene med det resultat, at venerne udvides og deformeres – med andre ord modvirker dannelsen af de skæmmende og uskønne åreknuder.
Brugt regelmæssigt er Easy Legs en effektiv forebyggelse mod dette alvorlige problem. Ofte viser bedringen sig inden for 1-3 måneder.
Easy Legs forhandles af Matas og helsekostforretninger.
